Driegonaal
Oktober 2025 (jrg. 40, nr. 2)
Bas van Bavel:
“Na de nationalisering van de banken tijdens de kredietcrisis, waren er drie opties om ze terug naar zelfstandigheid te brengen: als staatsbank, marktbank of als zoiets als een coöperatieve bank. Naar de laatste optie is nooit serieus gekeken en dat zegt genoeg. Zowel aan de linker- als aan de rechterkant van het politieke spectrum denkt men maar in twee modellen: staat en markt. Meer smaken zijn er niet. Dat is een probleem, omdat we daarmee een groot deel van ons instrumentarium weggooien.”
John Hogervorst:
De hier aangeduide ontwikkeling van de mens maakt duidelijk 'waar de democratie vandaan komt': democratie is een poging tegemoet te komen aan het feit dat de mens een mondig en geïndividualiseerd wezen is. (Onmondige wezens hebben géén behoefte aan democratie. En: het afschaffen van de democratie is slechts mogelijk onder dwang, die de mondigheid onderdrukt; onder verdoving, die de mens zijn mondigheid doet vergeten; of door verdwazing, die bewerkt dat onmondigheid als mondigheid wordt beleefd).
Feico van der Veen over het gesprek dat driegeleders moeten voeren:
De dialoog waar ik voor zou willen pleiten, gaat ervan uit dat mensen verschillend kunnen denken en verschillende belevingen en ervaringen kunnen hebben. Naar elkaar luisteren is essentieel. Door het gesprek kunnen mensen dan elkaar leren begrijpen en van elkaar leren.
Driegonaal
Oktober 2025 (jrg. 40, nr. 2)
€ 6.00